ESKİ ASKERLER, GAZİLİK ÜNVANI İÇİN KÜLLİYE’YE YÜRÜYECEK
Terörle mücadele kapsamında girdikleri çatışmalarda yaralanıp, vücutlarında şarapnel parçası kalan veya raporlarda verilen oranlar nedeniyle mağdur olduklarını düşünen eski askerler, gazilik hakkı için Ankara’da yürüme eylemi yapacaklar.
693 defa okunmuş - 10 Mayıs 2018 - Perşembe 23:31

Terörle mücadelede yaralanan ancak hala "Gazilik unvanı" alamayanlar Ankara'ya yürüyor. Binlerce kişinin katılması planlanan yürüyüşe, 1992 yılında Şırnak’ta teröristlerle girdiği çatışmada yaralanan jandarma onbaşı Adıyamanlı Ramazan Dağ’da katılacak. Adıyaman’da aynı kategoride değerlendirilen 5 asker bulunuyor.

12 Mayıs Cumartesi günü 81 ilden gelen üyelerin katılımıyla başlayacak olan yürüyüş, 14 Mayıs Pazartesi günü Külliye'de son bulacak. Aralarında 1992’de Şırnak’ta teröristlerle girdiği çatışmada ellerinden yaralanan ve kulak zarı patlayan, yüzde 40 rapor verildiği için “Malul Gazi” sayılmayan Adıyamanlı jandarma onbaşı Ramazan Dağ’da yer alacak.

 "ÇATIŞMADA YARALANDIK AMA UZUV KAYBI YOK DİYE GAZİ OLAMIYORUZ"

Terörle mücadelede yaralanıp gazi sayılmamalarının üzüntüsünü yaşayan ve gazilik haklarından yararlanmak istediklerini belirten Ramazan Dağ; Gazi olmak için uzuv kaybınızın olması lazım. Yani ya bir gözünüzü, bir bacağınızı ya da bir kolunuzu kaybetmiş olmanız lazım. %40 iş görmez gibi bir baraja tabi tutuyorlar. Sizi rakamlarla değerlendirip, bunun dışındaki sağlık ve psikolojik durumunuzu yok sayarak size rahatlıkla 'Gazi değilsiniz' deyip hak etmiş olduğunuz gazilik onur ve şerefinden mahrum bırakabiliyorlar" diyerek unvanlarının verilmesini istedi. Külliye'de son bulacak yürüyüşle eski askerler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yüz yüze görüşmeyi ve gazilik unvanını talep etmeyi planlıyor. Yenigün Gazetesi

 

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...